Daddarıo Xte1052 Elektro Gitar Tel Seti, Xt, 10-52 , Lıght

599,32 TL
profil havale icon %3 Havale indirimi ile 581,34 TL
Kargo: Alıcı Öder

XTE1052, XT ELECTRIC NICKEL PLATED STEEL, LIGHT TOP/HEAVY BOTTOM, 10-52

 

D'ADARIO'NUN GELİŞTİRDİĞİ EN DAYANIKLI VE DEĞİŞMEYEN NATUREL TONLU TEL SETİ, 10-52

  

Jim D'Addarıo'nun Mesajının Türkçe tercümesi

 

 

TEL TANSİYON TABLOSU
ÜRÜN #            NOTA                ÇAP                    TANSİYON               
-E0.0100 in16.220 lbs
-B0.013015.390
-G0.017016.580
-D0.030024.740
-A0.042025.600
-E0.052021.150

 

Farmingdale, NY ( Temmuz 17, 2019) -- İlk önce XL vardı, sonra EXP oldu, daha sonra da NYXL. Ve şimdi, bu Eylül ayında D’Addario X serisini sunuyor: Bugüne kadar teknolojik açıdan en gelişmiş elektro, akustik, klasik, bass ve folk enstrümanları teli

Araştırma & Geliştrme ekibi D’Addario’nun kullanım ömrü uzatma işlemleri, NY Çelik, Ve Füzyon Twists gibi özellikleri kombine etmeye çalışırken aynı zamanda korozyona dayanıklı kaplama ile doğal ton ve doğal çalınabilirlik arasındaki çekişmeye de bir son verdi.

D’Addario XT, serinin ilk bölümü yüksek karbon çelikli çekirdeği tel takımı .deki her bir telin ömrünü uzatan bizim en popüler alaşımımızla birleştirerek müzisyenlere geliştirilmiş kopma dayanıklılığı, pitch kararlılığı,  ve uzun süren bir performans sağlarken, kaplamasız tellerin verdiği hissi ve tonu da muhafaza eder. Bu teller hiç kaybolmayacak bir performansla sonuna kadar kalmak . yapılmışlardır.

CEO Jim D’Addario diyorki: “XT Serisi tellerin ömrünü uzatma işlentisinin öncüsü olup, hem ince hem de hafif olma özelliğiyle gerek ton gerekse verdiği his bakımından müzisyenlerin favorisi D'Addario kaplamasız tel takımı ile arasındaki fark hissedilmeyecek derecededir.”

“Çok etkilendim,” diyor Grammy-sahibi jazz gitaristi Pat Metheny. “Ben genellikle tellerden ziyade notalara yoğunlaşırım. Fakat XT ile gerçekten sıçrama yapan bir berraklık ve düzgünlük inkar edilemez şekilde kendini gösteriyor.”

 XT, bu Eylül ayından itibaren Akustik, Elektro, Bass, ve Klasik gitarlar . olduğu gibi Mandolin ve Banjo . de piyasaya sunulacaktır. 

Yenilikçilikte sektörün lideri olarak,D’Addario'nun mühendislerisürekli olarak deneyler yaparak , yeni makinalar geliştirerek, materyal ve prosesler bularak yenilikçilikte lider kalmaya . kendilerini adamışlardır.

 

HER TELDE DAHA UZUN ÖMÜR

takım .deki her bir telin üstü çok ince hidrofobik bir tabaka ile kaplanmış olduğundan ter ve rutubet gibi korozyon etkilerinden telleri korur.

UZUN SÜRE DAYANAN TON + DUYGU 

XT telleri uygulanan özel br ömür uzatma işlentisi sonucu yeni imal edilmiş tellerde doğal ton ve duyguyu hissetmenizi sağlamaktadır.

KOPMA DAYANIKLILIĞI + AKOR KARARLILIĞI

NYXL ve Nikel Bronz tellerde  kullanılan aynı yüksek karbonlu çelik kullanılması yanında, XT telleri daha gelişmiş kopma dayanıklılığı ve akort kararlılığı sunmaktadır.

EMSALSİZ KALİTE

Tel çekmekten mikro kaplamasına varıncaya kadar tellerin üretiminin her aşamasını kontrol ederiz ve böylece ürettiğimiz her tel takımı sizin arzuladığınız standartlarınızı karşılayacaaktır.

SES BOZULMALARINA VEDA EDİN

D’Addario XT dayanıklılık zaman testine tabi tutulmuş ve bu testten başarıyle geçmiştir. D’Addario XT telleri bizim çığır açan ömür uzatma teknolojimize sahiptir ve size hem geliştirilmiş pitch kararlılığı hem de uzun süre dayanan bir performans sağlar. Bu arada  o sevdiğiniz kaplamasız tellerin tonal ve his doğallığını da muhafaza eder. Bu teller performanslarından asla taviz vermez ses rengi değişmez ve solmaz. 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

XTE1052, XT ELECTRIC NICKEL PLATED STEEL, LIGHT TOP/HEAVY BOTTOM, 10-52

Light Top/Heavy Bottom Set XTE1052

 

STRING TENSION CHART
ITEM #        NOTE       DIAMETER      TENSION       
-E0.0100 in16.220 lbs
-B0.013015.390
-G0.017016.580
-D0.030024.740
-A0.042025.600
-E0.052021.150

 

Farmingdale, NY (July 17, 2019) -- First there was XL, then EXP, then NYXL. And now, launching this September is D’Addario X: our most technologically advanced series of strings created for electric, acoustic, classical, bass, and folk instruments.

Our Research & Development team has been working to combine all of D’Addario’s uncompromising innovations like extended lifespan treatments, NY Steel, and Fusion Twists into one string, putting an end to the tradeoff between corrosion resistant coatings and natural tone and playability.

D’Addario XT, the first portfolio in the series, combines high carbon steel cores and our most popular alloys with an extended lifespan treatment on every string in the set, giving players enhanced break resistance, pitch stability, and long-lasting performance – all while preserving the tone and feel of their favorite uncoated strings. These strings are made to stay, for performance that never fades away.

CEO Jim D’Addario says: “The XT Series is the first to pioneer an extended lifespan treatment that is both thin and light enough to allow for no perceptible difference in tone and feel between this extended-life string and a player’s favorite uncoated D’Addario set.”

“I’m very impressed,” says Grammy-winning jazz guitarist Pat Metheny. “I’m usually more focused on the notes rather than the strings. But with XT, there’s an evenness and clarity that really jumps out.”

XT will be widely available this September for Acoustic, Electric, Bass, and Classical Guitar, as well as Mandolin and Banjo.

As the industry’s leader in innovation, D’Addario engineers are driven to constantly challenge the status quo through continuous experimentation and development of new machinery, materials, and processes.

 

NEVER FADE AWAY

Stand the test of time with strings that endure. D’Addario XT strings use groundbreaking life span technology on every string in the set to bring you enhanced pitch stability and long-lasting performance — all while preserving the tone and feel of your favorite untreated strings. These strings are made to stay, for performance that never fades away.

 

EXTENDED LIFE FOR EVERY STRING

A thin, hydrophobic coating protects every string in the set from the corrosive effects of sweat and humidity.

TONE + FEEL THAT LASTS

XT strings feature an extended life span treatment that preserves the natural tone and feel of newly made strings.

BREAK RESISTANCE + TUNING STABILITY

Made with the same high carbon steel found in NYXL and Nickel Bronze, XT strings deliver enhanced break resistance and tuning stability.

UNCOMPROMISING QUALITY

From wire drawing to micro coating, we control every aspect of the string making process to ensure every set performs to your standards.

SAY GOODBYE TO SONIC SACRIFICES

Stand the test of time with strings that endure. D’Addario XT strings use groundbreaking life span technology on every string in the set to bring you enhanced pitch stability and long-lasting performance — all while preserving the tone and feel of your favorite untreated strings. These strings are made to stay, for performance that never fades away.

D'Addario XT Electric Nickel Plated Steel strings combine our most popular electric guitar alloy with an advanced corrosion resistance treatment on every string in the set, preserving the natural tone and feel of uncoated strings. Available for 6 string electric guitar ranging from super light to light top/heavy bottom gauges.

 
  • ROCK
  • ALL GENRES

 

TESLİMAT
 
Hafta içi saat 15:00 ve öncesi verdiğiniz siparişler  aynı gün kargoya verilir.
 
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...
Başa Dön